
50 meter med gangbaner til sykehuset i Danderyd
Da LWAB ble engasjert for å prosjektere og levere fasader, vinduer, takkonstruksjoner samt service- og adkomstveier til et delprosjekt ved sykehuset i Danderyd, falt valget av gangbaner på Weland.
Løsningen ble et sammenkoblet system av gangbaner i gitterrist, montert på både tak og fasader – en kombinasjon av funksjonalitet, kvalitet, design og holdbarhet over tid.
Gangbanen på sykehustaket har en lengde, et design og en integrert belysning som gjør den iøynefallende.
– Den er en viktig del av sykehusets logistikk. Dels gir den tilgang til taket, dels fungerer den som adkomstvei til serviceområder, sier Morgan Lefvert, forretningsområdesjef hos LWAB.
Designet er viktig
Selv om gangbanen på taket ikke er det mest synlige elementet, er design fortsatt viktig – både fra et funksjonelt og et estetisk perspektiv. I dette prosjektet valgte sykehuset i Danderyd også å integrere belysning i håndløperne på rekkverket. Dette øker ikke bare sikkerheten og tryggheten når det er mørkt, men bidrar også til å gjøre helhetsinntrykket mer tiltalende.
– Design er viktig, enten gangbroen, som i dette tilfellet, er plassert på et tak, eller om den monteres på et mer synlig sted. Løsningen skal være gjennomtenkt, og produktene skal passe godt inn i omgivelsene, sier Morgan Lefvert hos LWAB.
Foreskrevet gangbane
LWAB er spesialister på klimaskall, altså bygningens ytre skjerming som fasader, tak, vinduer og dører, som sammen danner en effektiv beskyttelse mot vær og vind. Bedriften tilbyr fullstendige løsninger til både nybygg og renoveringsprosjekter i hele Sverige.
I tillegg til gangbaner til sykehuset har bedriften også kjøpt spiraltrapper med beskyttelsesbur til flere bygge- og renoveringsprosjekter opp gjennom årene.
– Vi har samarbeidet med Weland i lang tid. Det er et samarbeid som fungerer bra og som vi er mer enn fornøyde med, sier Morgan Lefvert.
At Welands gangbane Flex var et foreskrevet produkt i prosjektunderlaget, var kun positivt, mener han.
– Weland står for kvalitet, og gangbanen Flex var i tillegg veldig lett å montere. Det sparte oss både tid og arbeid – og nettopp tidsbesparelser er noe vi virkelig verdsetter i prosjektene våre, sier han.
Hos Weland settes det også pris på det lange samarbeidet.
– Vi gleder oss over samarbeidet med LWAB og setter pris på at vi fikk ta del i prosjektet på sykehuset i Danderyd. Med gangbanen Flex kunne vi tilby en totalløsning som oppfylte alle krav til sikkerhet og lang produktlevetid, sier Johan Palm, selger hos Weland AB.
Publisert: 2026-03-25

